Naši poľskí partneri z nového projektu eTwinning oslavujú v novembri Deň nezávislosti, počas ktorého si pripomínajú, že 11.11.1918 bola vyhlásená samostatná poľská republika a zároveň sa zamýšľajú nad tým, čo pre nich nezávislosť a sloboda znamenajú a hľadajú paralely medzi históriou a súčasnosťou.
Keďže 17. novembra si na Slovensku pripomíname udalosti Nežnej revolúcie, bolo prirodzené, že sme sa nechali inšpirovať a pokúsili sme sa obohatiť diskusiu o týchto dôležitých myšlienkach. Pokračovali sme v skúmaní pojmov politická, ekonomická a osobná sloboda, sloboda spoločenstva alebo štátu, sloboda jednotlivca a v skúmaní javov, ktoré slobodu ovplyvňujú a definujú.
Naši bilingválni študenti v období, keď každoročne organizujeme Týždeň globálneho vzdelávania v zmysle oslavy Medzinárodného dňa študentstva, študovali základy slobody, nezávislosti a demokracie v niekoľkých krokoch:
Žiaci 3. a 4. ročníka študovali americký vládny systém, jeho „Checks and Balances“, tohtoročné americké prezidentské voľby, ich „Electoral College“, úlohu slobodných médií a analyzovali štatistické výsledky volieb. Súčasne hlbšie skúmali koncepty demokracie.
Žiaci 1. a 2. ročníka uvažovali o mnohých aspektoch a formách slobody, čo ju ovplyvňuje a aký má vzťah k politickej, sociálnej a rodinnej situácii.
A na záver, študenti všetkých bilingválnych ročníkov študovali historické pozadie slovenskej zamatovej revolúcie, jej dôvody a dôsledky.
Počas obdobia 16.11. – 25.11.2020 študenti pripravovali rôzne myšlienkové mapy, prezentácie, krátke študijné materiály a písali tvorivé kompozície na tému „Cítim sa ne/slobodný, pretože...“ a na zadania „Napíšte list 12-ročnému dieťaťu o význame Nežnej revolúcie pre jeho/jej život“ a „Napíšte Váš osobný odkaz disidentovi alebo študentskému aktivistovi z roku 1989“. Ich práce boli použité nielen v rámci rovesníckeho vzdelávania v ich vlastných triedach, ale aj naprieč ročníkmi a boli zhrnuté v padlete „Legacy of 17th November 1989“
https://padlet.com/ivanafazikova/eb1y0g8q6iv3vgb